< powrót

4 miesiące temu | 20.06.2024, 12:37 Koszykówka 3x3 na igrzyskach w Paryżu 2024. Co warto wiedzieć o tej dyscyplinie?

Kiedyś streetball, sport blokowisk, rap na głośnikach. Dziś oficjalna dyscyplina olimpijska, która podczas sierpniowych Igrzysk przyciągnie tłumy widzów. Koszykówka 3 na 3 i wszystko, co trzeba wiedzieć na zbliżający się turniej. Zapraszamy!

Koszykówka 3x3 na igrzyskach w Paryżu 2024 - dyscyplina po raz drugi na IO

Koszykówka 3 na 3 zadebiutowała jako dyscyplina olimpijska w 2021 roku w Tokio. Mecz finałowy rozgrywany 28 lipca 2021 roku pomiędzy Łotwą a Rosyjskim Komitetem Olimpijskim zakończył się zwycięstwem Łotyszy 21 - 18. Mecz o brązowy medal rozgrywany 8 lipca 2021 roku pomiędzy Serbią a Belgią, zakończył się zwycięstwem Serbów 21 - 10. Jak widać granie w trójkę i na jeden kosz to domena Europejczyków.

Turniej rozegrany zaledwie trzy lata temu okazał się jedną z największych atrakcji Igrzysk w Kraju Kwitnącej Wiśni, a dyscyplina zyskała wówczas mnóstwo fanów.
Polska zagra o medale w koszykówce 3 na 3
Bardzo dobra wiadomość dla fanów z Polski. Nasza koszykarska reprezentacja (na ten moment na pewno w formule 3 na 3, bo w klasycznej odmianie jeszcze rozstrzygnięć nie ma) po raz drugi pojedzie na IO - dzięki zwycięstwu w turnieju kwalifikacyjnym i pokonaniu Mongolii 22:20 w finale tych zmagań.

Igrzyska Olimpijskie w Paryżu 2024 - rozgrywki

W koszykówce 3×3 w Paryżu wystąpi 8 drużyn kobiecych i 8 męskich. Niestety naszym paniom nie udało się wywalczyć awansu. Natomiast mężczyźni zaczną turniej 30 lipca. Zwycięzcę Igrzysk Olimpijskich poznamy 5 sierpnia 2024.

Faza grupowa rozegrana zostanie w systemie kołowym (każdy z każdym). Do fazy play-off awansuje sześć najlepszych reprezentacji, z czego dwie najwyżej sklasyfikowane uzyskają awans bezpośrednio do półfinałów, a cztery kolejne do ćwierćfinałów. Zwycięzcy półfinałów zagrają mecz o mistrzostwo olimpijskie w finale, a przegrani mecz o brązowy medal.

Poza biało-czerwonymi w Paryżu zmierzą się z Serbią, Stanami Zjednoczonymi, Litwą, Chinami, Holandią, obecnymi Mistrzami - Łotyszami i gospodarzami z Francji. Polska ma szanse powalczyć o medale, bowiem zespół tworzą klasowi zawodnicy znani z ligowych parkietów w tradycyjnej odmianie koszykówki.

Trzy lata temu o medale IO walczyli: Michael Hicks, Przemysław Zamojski, Szymon Rduch i Paweł Pawłowski. Teraz awans na turniej uzyskali: Adrian Bogucki, Przemysław Zamojski, Filip Matczak oraz absolutny gwiazdor krajowego kosza, czyli Michał Sokołowski. Trzech z nich gra na parkietach Orlen Basket Ligi, a popularny “Sokół” to zawodnik włoskiego Gevi Napoli Basket

Można wytypować złotego medalistę Igrzysk w koszykówce 3 na 3

Wyniki zarówno OBL, jak i Lega Basket A możecie obstawiać w ofercie bukmachera Betfan. Pamiętajcie, żeby grać odpowiedzialnie. Tym bardziej, że tak jak wspomniano wyżej, ta odmiana basketu po prostu wciąga, a oferta jest adresowana tylko i wyłącznie do osób pełnoletnich.

Również w rywalizacji na Igrzyskach Olimpijskich będzie można pokusić się o wskazanie zwycięzców. A kto jest faworytem według Betfan?

Kurs na Serbię o 2,75 a na USA - 2,87. Za każdą postawiona złotówkę na zwycięstwo Francji zgarniecie 4,5 zł. Najmniejsze szanse na złoto ma Polska. Tutaj można zgarnąć sporo pieniędzy. 26 - taką stawkę triumf biało-czerwonych proponuje Betfan.

Koszykówka 3 na 3 - reguły gry

Sport uprawiany jest na boisku o szerokości 15 metrów i długości 11 metrów, co jest równoznaczne z dzieleniem normalnego boiska do koszykówki na dwie części.

Obie drużyny składają się z trzech graczy i jednego rezerwowego. Zmiany odbywają się w zatrzymanym czasie gry. Obszar ograniczony musi mieć linię swobodną znajdującą się na 5,80 metra od końca, w którym znajduje się kosz. Musi również mieć linię dwupunktową, w odległości 6,75 metra od kosza.

Mecz rozpoczyna się od losowania w celu ustalenia, która drużyna rozpocznie w ataku, a która będzie grać w obronie. Gdy drużyna broniąca odzyskuje piłkę, zmienia się ona w atakującą na kosz, którego broniła.

Mecze trwają 10 minut czystej gry, a zegar zatrzymuje się za każdym razem, gdy piłka jest "martwa" lub gdy nastąpił faul.

Każda drużyna ma limit czasu i wynosi on 12 sekund od czasu przejęcia piłki do oddania rzutu na kosz przeciwnika.

Pierwsza drużyna, która przed upływem 10 minut zdobędzie 21 punktów lub więcej, wygrywa grę.

Jeśli po dziesięciu minutach żadna drużyna nie zdobyła wymaganego minimum punktów, wygrywa ten, który uzyska wyższy wynik

W przypadku remisu po upływie dziesięciu minut zostanie przyznana minuta odpoczynku, a następnie zostanie rozegrany dodatkowy czas, który potrwa do czasu, gdy drużyna zdoła zdobyć kolejne 2 punkty.